Kontakt

Kontakt

Pokaż Surex na większej mapie
  • SUREX - Firma Rodzinna
  • 43-300 Bielsko-Biała
  • ul. Legionów 67 B

pokazy pirotechniczne

 

Wystawne eventy organizowane z najróżniejszych okazji są doskonałym sposobem na promocję. Firma może dzięki nim zyskać rozgłos oraz nowych klientów. Ustala ona datę imprezy, jej konkretne miejsce oraz temat przewodni. Dopracowanie szczegółów, zamówienie odpowiednich stoisk oraz wymyślenie i zorganizowanie poszczególnych punktów programu zlecane jest najczęściej zewnętrznej firmie, która specjalizuje się w tego typu przedsięwzięciach. Kluczem do sukcesu jest przygotowanie ciekawych atrakcji dla gości z każdego z przewidywanych grup wiekowych, których przedstawiciele mogą pojawić się na miejscu zabawy. W dzisiejszych czasach obecny jest dosyć utarty i jednolity schemat dotyczący programu takich wydarzeń. Składają się na niego koncerty oraz widowiska pirotechniczne. 
Zazwyczaj organizowane są koncerty gościa specjalnego, którym może być na przykład wokalista bądź wokalistka lub zespoły kabaretowe. Gościa wybiera się w zależności od charakteru imprezy oraz odbiorców, których firma spodziewa się na miejscu wydarzenia. Najczęściej spotykaną atrakcją dla najmłodszych są dmuchane zamki i zjeżdżalnie, które potrafią zająć dzieci na długi czas. Przygotowuje się dla nich także stoiska z watą cukrową lub innymi słodyczami oraz balonami wypełnionymi helem. Bardzo popularną rozrywką wśród dzieci jest również malowanie twarzy specjalnie do tego przeznaczonymi farbkami.
Pokazy pirotechniczne najczęściej przedstawiane są jako gwóźdź programu każdej imprezy. Ich przygotowaniem zajmują się odpowiednio wyspecjalizowane w dziedzinie pirotechniki firmy. Widowiska pirotechniczne mają pewną ogromną zaletę, której zawdzięczają swoją niebywałą popularność – przyciągają gości obojga płci niezależnie od wieku. Zarówno dzieci jak i dorośli oraz osoby starsze uwielbiają oglądać pokazy pirotechniczne. Jeśli dobrze przygotowane, są to widowiska niesamowite, pełne różnorodnych barw. Mogą zostać wzbogacone o muzykę. Wtedy najczęściej rozbłysk konkretnych kolorów zostaje zgrany z rytmem muzyki – sprawia to wrażenie, jakby kolory tańczyły po niebie.
Profesjonalne widowiska pirotechniczne wymagają szerokiej wiedzy, szczególnie z zakresu chemii i techniki, oraz ogromnego doświadczenia w pracy z materiałami wybuchowymi. Zadanie pirotechnika polega na konstrukcji takich urządzeń i użycia takich materiałów, aby efekt ich wspólnego działania dał pożądany przez autora efekt wizualny, dymny lub akustyczny. Wybuch powstaje na drodze samopodtrzymującej się, w wyniku użytych materiałów, reakcji chemicznej. 
Uważa się, że pirotechnika jako nauka rozwinęła się wraz z wynalezieniem czarnego prochu – pierwszego w historii świata materiału miotającego. Jej nazwa wywodzi się z połączenia greckich słów: pyro – ogień oraz techne – sztuka, rzemiosło. Pokazy pirotechniczne to coś z czym pirotechnicy kojarzeni są najczęściej – i jest to poprawne. Jednak zajmują się oni także między innymi rozbrajaniem bomb.
Sztucznie ognie jako pierwsi wynaleźli Chińczycy. Autor pierwszej mieszanki pirotechnicznej jest nieznany ale jeszcze przed naszą erą w Chinach znane było prażenie pędów bambusa dla wywołania efektów dźwiękowych. Miało to wymiar religijny – dźwięk, który bambus wydawał wybuchając miał odstraszać złe duchy. Pierwszej fajerwerki również towarzyszyły obrzędom religijnym. Wspomagały modły o pomyślność i szczęście. Pierwszy pokaz pirotechniczny na cesarskim dworze datuje się na 468 r p.n.e. OD tamtej pory pokazy pirotechniczne zyskują na popularności. Rośnie grono osób, które pirotechniką zajmują się zawodowo lub amatorsko. Oczywiście dawne chińskie widowiska pirotechniczne nie wyglądały jak te, które możemy podziwiać dziś. Chińczycy używali przede wszystkim strzelniczego prochu a także węgla drzewnego i stali co pozwalało uzyskać kolor od żółtych po pomarańczowe. Rozwój przemysłu oraz wiedzy chemicznej zaowocował w dziewiętnastym wieku produkcją na ogromną skalę chloranów. Dla pirotechników możliwe do uzyskania stały się dzięki nim kolory czerwony oraz zielony. Dwudziesty wiek i jego zdobycze umożliwiły wytwarzanie błękitu oraz purpury. 
Kiedy widowiska pirotechniczne dotarły do Europy pierwszym narodem, który opanował wiedze potrzebną do produkcji mieszanek pirotechnicznych byli Włosi. Pokazy pirotechniczne zyskiwały na popularności więc dostawali oni zlecenia na prezentowanie swoich umiejętności w różnych krajach europejskich. Sztuczne ognie urozmaicały uroczystości na królewskich dworach, obchody świąt religijnych oraz wydarzenia militarne takie jak zwycięskie bitwy. W miarę rozwoju wiedzy oraz popularności widowiska pirotechniczne  stały się domeną wojskowych różnych krajów europejskich. Jeden z pokazów pirotechnicznych uświetniał na przykład uroczystości związane z zawarciem pokoju w Norymberdze po wojnie Trzydziestoletniej w roku 1650. Wydarzenie to zostało uwiecznione na rycinie. Autor starał się uchwycić jak najwięcej szczegółów tego wyjątkowego widowiska. Dzięki temu mamy ogólne wyobrażenie jak wyglądały wtedy pokazy pirotechniczne. Na rycinie widać różnorodne elementy od wirujących kół i chińskich ogni, przez drzewa palmowe, ogniotryski i mozaiki aż po złote deszcze, salamandry oraz lance. Współczesne pokazy pirotechniczne posiadają niesamowicie bogaty asortyment i mogą być o wiele bardziej rozbudowane. 
Jakby na to nie spojrzeć, sztuczne ognie są substancjami wybuchowymi a co za tym idzie niebezpiecznymi. Podczas pracy nad fajerwerkami najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo. Podstawą przy produkcji mieszanek pirotechnicznych jest odpowiedni strój, na który składają się odpowiednie okulary chroniące oczy, maseczki ochronne na twarz (zwłaszcza jeśli pirotechnik pracuje przy produktach bardzo drobno zmielonych, które wymagane są przy produkcji większości mieszanek), grube rękawice chroniące dłonie, które mają bezpośredni kontakt z półproduktami oraz ubranie uszyte z niełatwopalnych materiałów. Bardzo istotne jest dokładne przemyślenie każdego kroku i każdego następnie użytego materiału. W pracy pirotechnika łatwo o drobne pomyki, które w efekcie mogą doprowadzić do samozapłonu mieszanki lub niekontrolowanego wybuchu. 
W związku z ryzykiem, jakie niosą ze sobą materiały używane w pirotechnice, w polskim prawie znajdziemy szereg przepisów dotyczących ich produkcji, dystrybucji, przechowywania a także stosowania publicznego jak i prywatnego. Punktem, wokół którego koncentrują się owe przepisy, jest właśnie bezpieczeństwo życia i zdrowia ludzi. Prace nad środkami pirotechnicznymi nie mogą być też szkodliwe dla mienia, a przede wszystkim środowiska naturalnego. Legalny handel sztucznymi ogniami jest możliwy tylko po uzyskaniu stosownej koncesji na ich wytwarzanie oraz obrót. Również jeżeli chcemy przechowywać sztuczne ognie w większych ilościach również potrzebne jest zezwolenie a same mieszanki wybuchowe nim zostaną wypuszczone do sprzedaży oraz importu muszą zdobyć odpowiednie atesty. Wszystko to ma chronić postronnych ludzi przed zagrożeniami wynikającymi z bliskości materiałów wybuchowych. Bądź co bądź oglądając pokazy pirotechniczne mamy nadzieję, że w ich trakcie wszystko pójdzie zgodnie z planem i obejdzie się bez niekontrolowanych, nieszczęśliwych wypadków. Sam zakup petard na użytek prywatny nie jest w Polsce zakazany. Najwięcej ofert związanych z ich sprzedażą możemy znaleźć w okolicach listopada i grudnia, kiedy duża ilość ludzi przygotowuje się do imprez noworocznych. Sztuczne ognie możemy znaleźć w halach targowych, centrach handlowych oraz u ulicznych sprzedawców (ci najczęściej pojawiają się na odpustach w pobliżu kościołów). Wiadomo jednak, że nie każdy uliczny sprzedawca jest fachowcem w dziedzinie pirotechniki a jego wyroby niekoniecznie posiadają wymagane atesty, dlatego najlepiej jest zaopatrywać się w profesjonalnych sklepach pirotechnicznych posiadających atest. Sklepy te bardzo często prowadzą też sprzedaż internetową. Warto dodać, że fajerwerki do użytku dla amatorów, na przykład w takie święta jak Sylwester, różnią się od tych które ozdabiają widowiska pirotechniczne. Są bezpieczniejsze i znacznie łatwiejsze w obsłudze. Jednak tak jak wszędzie i tutaj natkniemy się na masę oszustów, którzy chcą zarobić na nieświadomości klientów dlatego najlepiej i najbezpieczniej zaopatrywać się w sztuczne ognie w sprawdzonych i pewnych miejscach. 
Każdy kto kiedykolwiek widział na żywo widowiska pirotechniczne z pewnością pamięta jakie wrażenie robią one na obserwatorach. Pokazy pirotechniczne to nie tylko rozbłyski świetlne na ciemnym niebie ale także efekty dymne oraz akustyczne. Wszystko to jest ze sobą zgrane w harmonijnej choreografii. Często dołączane są do tego także efekty świetlne tworzone przez lasery bądź reflektory, które pięknie podświetlają utworzony przez pirotechników dym tworząc doskonałe tło dla rozbłysków następnych fajerwerków. 
Pokazy pirotechniczne najpopularniejsze są w okresie noworocznym. Większość dużych restauracji organizujących bale sylwestrowe dla osób prywatnych oraz firm, które organizują imprezy sylwestrowe dla swoich pracowników chce by pokazy pirotechniczne wykonywane na ich zlecenie w trakcie trwania balu miały jak największy rozmach i zachwyciły obecnych tam ludzi. Co raz większą popularnością cieszą się także widowiska pirotechniczne na weselach. Jest to wciąż nietypowa forma rozrywki, która sprawi, że jeden z najważniejszych dni w życiu każdego człowieka zostanie zapamiętany na bardzo długo. Takie pokazy pirotechniczne świetnie wyglądają także na pamiątkowych fotografiach oraz filmach. 
W zależności od fantazji osób zamawiających widowiska pirotechniczne u wyspecjalizowanych w tej dziedzinie pirotechników, na niebie może pokazać się na przykład chmara maleńkich migoczących gwiazdek, olbrzymi wulkan w trakcie wybuchu, świetliste kule mieniące się przeróżnymi kolorami lub małe gwiazdy ciągnące za sobą świetliste ogony i oczywiście wiele więcej. Doświadczony w swojej dziedzinie pirotechnik może stworzyć spadający z nieba złoty deszcz lub zapisać na nim dowolny napis. Niektóre ze stosowanych w pokazach pirotechnicznych petard błyszczą bardzo długo i spadają na ziemię ciągnąc za sobą świetlisty ogon, inne natomiast gasną już chwilę po wybuchu. Wszystko zależy od efektu jaki chcemy zobaczyć. Każda z tych petard ma swoją własną nazwę, własnych skład chemiczny i własny, odpowiedni sposób przygotowania bazowej mieszanki. Różnią się one efektem, który możemy później podziwiać na nocnym niebie. I tak pokazy pirotechniczne wykorzystują w swojej choreografii ogrom petard kulistych, hukowych i świszczących, flar, szelek cylindrycznych i kulistych oraz wyrzutnie gwiazdek. Popularnym efektem stosowanym najczęściej w filmach akcji są fugasy czyli bardzo niebezpieczne wybuchające ogniste kule z dodatkowym efektem pod postacią czarnego dymu. 
Profesjonalnie przygotowane pokazy pirotechniczne są doskonałym sposobem na uświetnienie rodzinnych uroczystości lub firmowych imprez. Zapewniają niesamowite wrażenia i zapadają w pamięci na długo. Należy jednak pamiętać, że materiały wykorzystywane w takcie trwania widowisk pirotechnicznych są silnie niebezpieczne, dlatego najlepiej jest zlecić ich przygotowanie firmie, która ma w tym zakresie doświadczenie i wiedzę potrzebną do zapewnienia bezpieczeństwa osobom, które takie widowiska pirotechniczne podziwiają. 

 

Pokazy i widowiska pirotechniczne